Turecká káva v džezvě

Tradiční turecká káva se velmi liší od našeho "tradičního turka". Pro její přípravu je potřeba mít kávu namletou co nejjemněji to jde - tzn. na hrubost hladké mouky, v poměru cca 7 gramů kávy na 50 ml vody. V džezvě svařte 1/3 vody s cukrem a kořením dle vaší preference (skořice, kardamom, hřebíček ...). Poté přidejte zbylou vodu a kávu. Doveďte k varu a na chvíli stáhněte ze sporáku. Pozor, aby vám káva "neutekla" z džezvy. Kávu takto svařte celkem 3x a po 30 vteřinovém odpočinku servírujte do malých šálků. 

Espresso

Tutto Italiano! Espresso je káva původem z Itálie, připravená z velmi jemně namleté kávy, ze které se pod tlakem (6-9 bar) vyextrahuje silná a koncentrovaná káva. Správné espresso by mělo mít cca 30 ml, mělo by být připravené z cca 7 gramů kávy a délka extrakce v kávovaru by neměla přesáhnout 25 vteřin. Z espressa se připravují nápoje jako cappuccino (espresso s našlehanou pěnou), doppio (dvojité espresso) nebo flat white (dvojité espresso s mléčnou pěnou). Pro přípravu dobrého espressa je zapotřebí kvalitní kávovar, takže je domácí příprava spíše parketou domácích baristů.

Moka

Moka je tak trochu sestra espressa. Podobně jako u espressa se připravuje z jemně mleté kávy, je to káva silná, s cremou. Narozdíl od espressa ale pro výrobu moka nepotřebujete drahý kávovar. Na její přípravu vám bude stačit (hliníková) konvička v ceně několika stokorun. Příprava je jednoduchá a zabere vám maximálně 5 minut. Do spodní nádoby konvičky nalejte horkou vodu po rysku (pod tlakovým ventilem), sítko naplňte po okraj kávou a zarovnejte - nepěchujte. Složenou konvičku dejte na sporák, vyčkejte do dokončení extrakce do horní časti konvičky a sejměte ze sporáku.

Filtrovaná káva (V60)

Filtrovaná káva je v dnešní době podobně rozšířená jako espresso. V chuti je ale na druhém spektru - její chuť není koncetrovaná, ale jemná až čajová. Nejčastější volbou pro přípravu filtru je nyní dripper Hario V60. Na přípravu je podle vybrané kávy potřeba středně až středně-jemně namletá káva v poměru 60-80 gramů kávy na 1 litr vody. Vodou o teplotě ~92° lehce poprvé zalijte kávu a nechte ji cca 20 vteřin spařit. Poté opakovaně spirálovitě zalévejte kávu. Celá doba extrakce by neměla přesáhnout 5 minut. U filtrované kávy pozorujte změny v chuti na základě změny teploty. Horká káva bude mít hořčí tóny, které budou s chladnutím přecházet do ovocných tónů.

Aeropress

Aeropress je poměrně mladý, ale zároveň velmi efektivní způsob přípravy kávy. Jeho velkou výhodou je variabilita přípravy, kdy můžete použít více způsobů nebo teplot použité vody. I jeho údržba je velmi jednoduchá a během několika vteřin máte uklizeno. Na jeho přípravu použijte cca 20 gramů kávy, její mletí si můžete přizpůsobit podle své chutě - doporučujeme středně mletou kávu. Sestavený aeropress s propláchnutým papírovým filtrem (k sehnání jsou i kovové) položte na hrnek (platový hrnek je součástí cestovního balení Aeropress Go), nasypte kávu a zalejte vodou (92°). Promíchejte, nechte 20 vteřin louhovat, nasaďte píst a pomalu stlačujte. Po přípravě kávy odšroubujte víčko a vymáčkněte filtr s kávovou sedlinou do odpadu. Opláchněte a je to...

Vaacum pot

Jeden z nejkrásnějších a nejchutnějších kávových rituálů. Tento velmi efektní kávovar byl vynalezen již před téměř 200 lety, ale dodnes je etalonem skvělého výsledku. Káva z vacuum potu je naprosto čistá bez fines, v chuti jemná, ale plná. Na 1 litr kávy je potřeba cca 80 g středně mleté kávy. Spodní baňku naplňte horkou vodou, nasaďte na ni vrchní baňku s filtrem a zapalte pod ní kahan. Jakmile se voda začne vařit, je párou vytlačena do horní baňky. V tu chvíli přisypte kávu, promíchejte a nechce 1-2 minuty (podle požadované intenzity) louhovat. Poté zhasněte kahan, pozorujte velmi efektní aplikaci fyziky a užijte si vaší kávu.

Chemex

Filtrování na Chemexu je obdobné jako Hario V60. Mezi těmito kávovary jsou dva zásadní technické rozdíly. Chemex je karafa a dripper v jednom, Hario sada sestává ze dvou dílů. Hario V60 má také uvnitř drážky, které umožnují extrakci přes celou plochu filtru. Chemex je uvnitř hladký, filtr tak po namočení přilne na sklo a extrakce probíhá jen ve spodní části filtru. Pro tento způsob je proto zapotřebí středně hrubě namletá káva v množství 60-80 gramů na litr vody. Proces je technicky shodný s filtrováním na Hario V60.

French press

Tato metoda je tak jednoduchá, ale zároveň má skvělý výsledek. Stačí vám na ní obyčejný french press za pár stokorun, můžete ale koupit i kvalitnější a designově lákavější kousky. Základem je hrubě mletá káva, kterou zalijete vodou o teplotě 92°, stlačíte sítko 1 cm pod hladinu a necháte 4 minuty louhovat. Kávu je následně nutné přelít do karafy nebo konvičky, aby nedocházelo k další extrakci. Před koncem si dejte pozor na sedlinu. Velkou výhodou french pressu je jeho možnost použití i pro přípravu sypaného čaje.

Cold brew

Trend poslední doby, obzvláště v letních měsících. Za studena extrahovaná káva, která vyniká svojí jemností, kterou není možné dosáhnout horkou cestou. K její přípravě navíc nepotřebujete nic speciálního, postačí vám jakákoliv nádoba a filtr (ideální použití pro V60). Do nádoby nasypte 100 gramů velmi hrubě mleté kávy (hrubosti kuliček pepře) na 1 litr vody - ideálně studené a filtrované. Nechte v lednici extrahovat 12 - 24 hodin podle vaší chuťové preference. Přefiltrujte a serívrujte s ledem a plátkem pomeranče. Nevypitá káva vám v lednici vydrží až 7 dnů.