Denně se na světě vypijí až 2 miliardy šálků kávy. To je opravdu obrovské množství kávy a nedělejme si iluze o její kvalitě. V naší pražírně kávu vybíráme, citlivě a čerstvě pražíme, a ručně kontrolujeme jakkost. U nás se vám tedy nestane, že byste dostali nekvalitní kávu, ale pokud byste někdy chtěli zkusit jinou pražírnu, tak přinášíme pár tipů, na co se zaměřit.

OPTICKÝ ASPEKT

Ihned, jakmile rozbalíte pytlík s kávou, můžete se přesvědčit o její kvalitě již pouhým okem. Kávová zrna musí být suchá, rovnoměrně upražená a bez častých lomů. Stupeň upražení by neměl být příliš vysoký - pokud je káva černá, má to nejlepší již bohužel za sebou. 

VŮNĚ

Jakmile si ke kávě přičichnete, budete mít další jistotu. Káva je nejoblíbenější nápoj na světě nejen díky své chuti, ale také vůni. Vůně by měla být příjemná, čerstvá a lákající k napití. Ve vůni můžete najít podle typu kávy mnoho vonných složek - ovoce, oříšky, čokoláda, karamel a mnoho dalších. Každá káva má své specifické vonné spektrum, které se v kávě ustálí do 3 až 7 dnů od upražení. Po uvaření může káva vůni změnit na jiné spektrum.

DOBA OD UPRAŽENÍ

Není nad čerstvě praženou kávu a proto byste kávu měli vypít co nejdříve, nejlépe do 14 až 30 dnů od upražení. Káva po delší době ztrácí svůj chuťový potenciál. U italských káv se i dnes běžně setkáte s trvanlivostí kávy i 24 měsíců.

CHUTĚ

Po zjištění kvality kávy přichází na řadu ta nejdůležitejší zkouška - chuťová. Vyhovující chuť kávy je zcela zásadní a jak se říká "sto lidí, sto chutí". 

HOŘKOST

Hořkost je nejčastější chuť, kterou lidé v kávě hledají. Hořkost musí být v kávě vybalancovaná správně, aby nepřebíjela ostatní složky. Velmi často se spojuje s čokoládovými tóny, rozhodně by ale neměla být hořká po spálenině, což by značilo špatně, nebo moc upraženou kávu. U světle pražených káv, převážně výběrových, je hořkost na velmi nízké úrovni.

SLADKOST

Sladkost je základním stavebním pilířem kávy, který podrthuje všechny ostatní chuťové složky. Intenzita sladkosti závisí na mnoha aspektech - odrůda, lokalita pěstování, zpracování kávy a v neposlední řadě i pražení a příprava. Přirozeně sladší jsou zejména brazilské kávy.

KYSELOST

Jedněmi milovaná, druhými nenáviděná. Vzhledem k tomu, že je kávová třešeň v zásadě ovoce, je v ní přirozeně i kyselá složka. V některých kávách je velmi nízká, např. v brazilských, v některých naopak velmi vysoká, např. u afrických a asijských káv. Podobně jako u vína je však potřeba, aby byla "kyselinka" chutná a s příjemným nádechem. Proto můžete ve výběrových kávách, určených zejména na filtry, cítit třeba citrusy, rybíz, mango nebo třešně. 

TÓNY

Vzhledem k reakcím, ke kterým dochází při pražení kávy, lze v kávě často najít tóny ořechů všech druhů, karamelu a čokolády. Tyto tóny jsou velmi časté v espresso směsích, kde dochází k míchání kávových zrn v různých poměrech, jako např. u naší Českávy Klasik.